Autentické vzťahy
Nenásilná komunikácia

Nenásilná komunikácia

Nenásilná komunikácia je komunikačný model a predovšetkým spôsob bytia, prístup k životu, ľuďom a svetu. Jej zámerom je vytvárať úprimné a autentické vzťahy, v ktorých je možné naplniť potreby všetkých zúčastnených. Kladie si dve základné otázky: Čo je práve v tejto chvíli vo mne (a v tebe) živé? Čo môžem(e) urobiť aby bol náš život krajší a bohatší?

Autorom Nenásilnej komunikácie (NVC, Nonviolent Communication) je Marshall Rosenberg a vychádza z Prístupu zameraného na človeka (PCA, Person-Centred Approach, jeho zakladateľom je Carl Rogers).

Stručnú ukážku toho, čo predstavuje Nenásilná komunikácia (slovami jej zakladateľa) si môžete pozrieť v tomto rozhovore. Oboznámiť sa s komunikačným modelom podľa Nenásilnej komunikácie a s tým, ako to v praxi môže vyzerať, sa môžete v mojom článku.

Prečo Nenásilná komunikácia?

Pretože je prirodzená, ide priamo k pravde nášho prežívania tu a teraz a umožňuje nám ju vyjadrovať. Nehľadá odbočky a nedáva priestor výhovorkám. Ponúka citlivý ale nekompromisný spôsob ako sa autenticky zažívať a vedome, s úctou, sa spájať s druhými ľuďmi v spolupráci.

Žiť šťastný a spokojný život je proces a Nenásilná komunikácia mi v ňom denne pomáha zorientovať sa a rozhodovať. Na túto cestu som sa rozhodla pozvať aj ďalších, ktorí zdieľajú podobný zámer a radi sa pridajú k rozvíjaniu autentického života a autentických vzťahov v nenásilí. Ponúkam Vám možnosť spoznať Nenásilnú komunikáciu podľa Marshalla B. Rosenberga prostredníctvom zdieľania môjho pohľadu a skúseností s ňou, ako aj prostredníctvom mojich kurzov a podujatí pre priaznivcov NVC, organizovaných v súlade s pokynmi CNVC pre necertifikovaných lektorov.

Ak Vás moja pozvánka zaujala, budem sa tešiť na spoločné stretnutia, učenie a zdieľanie! 

Viac informácií o Nenásilnej komunikácii ako aj zoznam certifikovaných lektorov po celom svete nájdete na oficiálnej stránke Centra pre NVC – CNVC. 

Autentické vzťahy